Инж. Димитър Деянов отговаря на вашите въпроси

Обсъждане на по-общи теми, които не попадат в обхвата на горните форуми (например обсъждане на ръководните структури на БДЖ и НКЖИ). Макар и "общи", темите трябва да са свързани с железниците или поне с някакъв друг вид транспорт или транспортна инфраструктура. Координация на срещи за наблюдение на влакове, обиколка на линии, обмяна на идеи и т.н.

Re: Инж. Димитър Деянов отговаря на вашите въпроси

Мнениеот Petko Ivanov » Нед Сеп 26, 2021 6:14 pm

Г-н Деянов, на снимката е Василка Владимирова, първата жена машинист у нас. По всяка вероятност тя е правена през 50 те години на миналия век в депо Стара Загора. Имате ли обяснение защо локомотивът 05.02 е с табела на депо София, като още през 1941 г тези машини са предадени първо на депо Горна Оряховица, а след това през 1947 г на депо Пловдив?
Изображение
Petko Ivanov

Мнениеот Димитър Деянов » Пон Сеп 27, 2021 4:59 pm

Petko Ivanov написа:Г-н Деянов, на снимката е Василка Владимирова, първата жена машинист у нас. По всяка вероятност тя е правена през 50 те години на миналия век в депо Стара Загора. Имате ли обяснение защо локомотивът 05.02 е с табела на депо София, като още през 1941 г тези машини са предадени първо на депо Горна Оряховица, а след това през 1947 г на депо Пловдив?

Обяснението е едно и то е, че на локомотивите серия 05 много дълго време не са сменени първоначалните табели на местодомуване. Защо ? Ами защото през първите 10 години на тяхната експлоатация 4 пъти са сменяни депата, в които домуват. На всяко ново място са изпращани временно (пробно), за да се установи дали е подходящо за тях. Наистина, след второто им преместване от депо Горна Оряховица в депо Пловдив, като че ли е намерено това място, защото до края на експлатационния си живот остават по 8-ма линия, но и там още два пъти им се сменя депото на домуване.
Едва когато след 1952 г. са преместени за четвърти път от депо Бургас в депо Стара Загора и се задържат там за постоянно, са сменени и табелите им на местодомуване.
Що се отнася до първата жена машинист, моята иформация е, че тя е работила като сменен машинист на локомотив серия 14 само в продължение на около една година, а тук на 05.02 вероятно е позирала за снимка на някой вестник.
Аватар
Димитър Деянов

Мнениеот SGP » Чет Ное 25, 2021 10:17 pm

Здравейте, господин Деянов!

Реших да отправя следния въпрос към Вас:

Издирвам Вашата книга "Die Lokomotiven der Bulgarischen Staatsbahnen" в оригинал.

Да поясня - не разбирам нито дума немски, но само тази книга ми липсва, за да попълня библиотеката си от всички Ваши издания /включително имам и екземпляр от "Парен котел Clayton тип Ro 1650"/.

Ако разполагате с екземпляр за продажба или знаете как бих могъл да се сдобия с такъв, бих бил безкрайно благодарен, ако успея да го придобия.

С уважение:

SGP
SGP

Мнениеот Димитър Деянов » Нед Ное 28, 2021 5:58 pm

Уважаеми SGP,

Благодарен съм за Вашият интерес към книгите, издадени от мен и моите съавтори.
Книгата "Die Lokomotiven der Bulgarischen Staatsbahnen" излезе през 1990 г. Издателството Josef Otto SLEZAK – Wien направи това издание, като пое всички разходи и го реализира в немскоговорящите страни Австрия, Германия и отчасти в Швейцария.
В България книгата не е известна, защото въобще не е разпространявана (продавана). Затова я показвам тук, за да разберат участниците във форума за какво става дума.

D1.jpg
D1.jpg (74.86 KiB) Прегледано 106 пъти

Малкото авторски бройки (10 или15), които ми се полагаха, съм подарявал през изминалите около 30 години по различни поводи на отделни лица или библиотеки. Последната бройка, която можех да отделя, подарих в края на 2017 г., заедно с други мои книги, на библиотеката в Националния политехнически музей на ул.”Опълченска”.

При мен има само един екземпляр, който пазя в личната ми колекция от издадени книги.
Аватар
Димитър Деянов

Предишна

Назад към Общи теми / Other railway topics