Впечатления от пътувания

Обсъждане на по-общи теми, които не попадат в обхвата на горните форуми (например обсъждане на ръководните структури на БДЖ и НКЖИ). Макар и "общи", темите трябва да са свързани с железниците или поне с някакъв друг вид транспорт или транспортна инфраструктура. Координация на срещи за наблюдение на влакове, обиколка на линии, обмяна на идеи и т.н.

Впечатления от пътувания

Мнениеот Administrator » Чет Юли 18, 2013 2:45 pm

.
Administrator
Администратор

Re: Впечатления от пътувания

Мнениеот mscilla » Пет Авг 16, 2013 11:06 pm

Тия дни пътувах малко ДГ-Пловдив по новата линия. Впечатлен съм от начина, по който са направени стрелките - почти не се усеща като минава влакът през тях. А отклоняването по бързите за 100 км/ч не се усеща до толкова, че е трудно да се определи дали влакът минава в отклонение или по правия коловоз.

Стъпването на старата част при Крумово е като шамар за пътуващия. :mrgreen:

По новата линия 120-е км/ч на дезирото въобще не се усещат - все едно се влачим със 70-80 км/ч.
mscilla

Мнениеот ПЖИ43в » Вто Авг 20, 2013 10:05 pm

На 13 08 2013г.за пръв път пътувах по теснопътната ж.п.линия Септември-Банско! Очарован съм от линията,от трасето и от природата!! Впечатленията ми са голями,възхитителни и трудно описуеми!!!........
...Влака по цялото трасе се движеше навреме!(За разлика от този ,с който пътувах от София до Септември-още от София тръгна с 10 минути закъснение :?: и с толкова закъснение пристигна и в Септември!)...Между различните гари беше различно населен,но не никъде до 100%!!...
...Н-к влака и кондукторката бяха отзивчиви и любезни с пътниците!!.....
....А ето и няколко снимки от това пътуване:!

Влака готов за потегляне от г. Септември:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722850
Из дефилето преди г.Велинград:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722851
На гара Велинград сме:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722852
Пред един от могото тунели преди г. Аврамово:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722853
Последни метри преди г. Аврамово:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722854
Потегляме от Аврамово:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722855
Влизаме в последния тунел:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722856
Напред към долината на р. Места:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722857
Вече сме в Банско:
http://picbg.net/pic.php?u=71380ZiVWE&i=722858
ПЖИ43в

Мнениеот nickytod » Сря Авг 28, 2013 12:03 am

Днес пътувах с колега от Будапеща (от спирка Ферихеги при летището) до Дебрецен с ИС 604 "Хортобаги". Бързо, комфортно и мн. приятно. Климатизирани вагони, удобни седалки, чистичко. 203 км ги изминахме за 2 ч. и 23 мин. Между Солнок и Püspökladány (абсолютно не мога да го произнеса :? ) имаше ремонтни работи и в този участък бяхме най-бавни - 77 км за 1 ч. На три места движението бе само по единия път, защото другият се подменяше или доизграждаше. Независимо от това, влакът се движеше без никакво закъснение до Дебрецен - на всяка гара, където спираше, той пристигаше и тръгваше точно на минутата по разписание.

В петък се връщаме с ИС 607 "Хайду" ;)
nickytod

Мнениеот NikolaiRG » Нед Сеп 15, 2013 5:48 pm

Днес видях какво е нормален международен бърз влак в България. Пътувах от Русе до Плевен с МБВ 383 (тръгване в 03:15 ч.). До Плевен спира само на Горна Оряховица и Левски. Ако всички влакове бяха такива, масата нямаше да предпочита автобусите за дългите дистанции. Само съжалявам, че останалите "бързи" влакове, които ползвам, не са такива. С този влак пътуването до Горна Оряховица е съизмеримо на това с лек автомобил (под 2 часа, а с кола съм го взимал за толкова при спазване на всички ограничения на скоростта). Само че не ми се рискува с този влак след 2 седмици, когато ще гоня самолет. Нищо чудно да стане някоя беля по пътя и да проваля пътуването до Рим и на другите хора с мен. Така че за по-сигурно ще взема автобус.

Всъщност целта на пътуването ми беше да си оползотворя неделята с маршрут, по който не съм ходил и реших да взема влака, който минава по кейовата стена между Сомовит и Черквица, защото планираното изкачване на връх Ботев се отложи. Затова половин час след като слязох в Плевен се качих на "Дезирото". Не знам как гледа персоналът на хора, които отиват до крайната гара на даден влак и веднага се връщат с първия обратен курс с престой 10 минути, но щом не извикаха "Бърза помощ", значи не съм изглеждал опасно луд. Да не говорим, че навън нямаше и 15 градуса, а бях по фланелка и чехли. Мразя да нося излишни дрехи.

Не бях единственият, който се шляеше по влаковете. На връщане към Русе с влак МБВ 460 бях единственият българин в купето. Пътувах с две моми англичанки и един младеж румънец. Англичанките въобще не се притесняваха да стъпват с маратонките по седалките. Връщаха се от обиколка из градчетата из Балкана. Румънецът се опита да ги убеди да останат в Букурещ, за да им покаже града, но отказаха - бързали. Те също практикуват нашенските номера - имаха билети до Русе и слязоха, за да си купят нови до Букурещ от касите. Кондукторът нещо не можа да се сети как е "вагон" на английски, но разбраха, че трябва да се преместят в някой от останалите в Русе. В крайна сметка се наложи да им напомня за това, защото блееха и не видяха табелата на Централна гара.

Като цяло останах много доволен от малката екскурзия, най-вече от сравнително добрата скорост по 2-а линия. Единственият минус беше ранното тръгване, но за мен това не е проблем. Понякога се чудя дали на такива шляещи се из влаковете и по планините не е по-добре да им връчат по една мотика, за да си оползотворят по-добре свободното време.
Аватар
NikolaiRG

Мнениеот Vancho_4647 » Вто Сеп 24, 2013 8:19 pm

Ха, направил си това, което възнамерявам от доста време, но ме спира най-вече несигурният 383, а следващ влак към Черквица чак по обяд. :)

Аз имам един въпрос предпочетох да не правя нова тема в общия раздел и реших да го задам тук. Насочен е към хората, пътували до Унгария през Сърбия. Въпросът ми е задължителни ли са тези запазени места на стойност 3 евро ? Питам и за влака София-Белград и за нощният Белград-Будапеща. В сайта на сърбите пише ''possible reservation'', от което аз разбирам, че не е задължителна. От описанията, които четох на пътували чужденци казват същото, до MAV писах цял ферман с въпроси и като разбраха, че тръгвам от България ме отрязаха с ''питай българските железници''. А тази на Русе най-услужливо ще ми каже, че запазените места са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ както с флексипаса като ми взе 26 лв за кушет вътрешно съобщение в Румъния + 4 лв за Куриер, че уж щеше да праща запитване до CFR, а кушет мястото струваше 13 лв нормална тарифа. Аман от тънките им номера ! Да вземат един сайт да си направят тия в кой век живеят винаги да им ходиш до гишето ?

п.с. Ще пътувам със CITYSTAR
Vancho_4647

Мнениеот bdz43r » Вто Сеп 24, 2013 8:27 pm

За МБВ 292/293 и EC 272/273 не са задължителни, но са препоръчителни, ако не ти се стои прав десетина часа или седнал на някоя степенка... това важи особено за втория чифт.
За EN влаковете са задължителни поначало.

Аз мисля за Октомври нещо през Румъния в посока Унгария/Чехия/Германия, че имам неползвани билети, ама не е избистрило още...
bdz43r

Мнениеот rain » Сря Сеп 25, 2013 9:32 am

Не знам дали някой може да даде еднозначен отговор на това къде има задължителна резервация и къде няма. Аз се ръководя от сайта на Дойче бан, защото ми е най-лесно. Но и там има редица влакове означени като такива със задължителна резервация, а де факто не са.
За МБВ 292/3 ( също означен като влак със задължителна резервация ) ми се е случвало да съм едва ли не единствения със запазено място в седящия вагон. Цената е 1.25 евро ( 2.44 лева ) и ти препоръчвам да имаш за всеки случай - просто не знаеш на какви ще попаднеш.
В Юронайт, както каза по-горе bdz43r, резервацията е задължителна. И пак зависи! Това лято пътувах с EN 477 Прага - Будапеща, в купето с мен бяха хора за Братислава, които нямаха резервация. Кондукторът нищо не им каза, може би само защото бяха от една националност, не зная, но е факт.
Има още редица влакове, означени като такива със задължителна резервация, а де факто не са. Това лято кондутор във влак Белград - Загреб директно ми каза да не си давам парите за резервация, нямало смисъл. Аналогичен случай съм имал във влак Белград - Будапеща, но не този за който ти питаш, а за вече спрените 342/3.
При всичките ми обиколки, единственото място където със сигурност не допуснаха пътник без резервация, е било в автобус на Дойче бан Нюрнберг - Прага.
И все пак, ако цената от 4 до 5 евро за резервация не те притеснява, съветът ми е да имаш. Аз правя резервации винаги за да знам, че няма да има проблеми.
Аватар
rain

Мнениеот Vancho_4647 » Нед Сеп 29, 2013 10:20 pm

Днес отидох на гара Русе с настройката да победя Глъма и успях :D Най-сетне си издадох билет Русе-Свищов с 461 :D , а не само Русе-Левски.
Vancho_4647

Мнениеот Варужан Апелян » Сря Яну 15, 2014 2:42 am

Теодора Матеева posted to БДЖ
12 hours ago near Varna ·

"Мило родно БДЖ,

Нека ти разкажа една предновогодишна история за това кой как работи и как би трябвало да работи.
Случката се разви в навечерието на новогодишните празници. С мои приятели решихме да посрещнем новата година в село Славяново, общ. Попово. На 30.12. проверихме в сайта на БДЖ кога има влакове от Варна за Славяново. Единият от приятелите ми, за по-голяма сигурност, понеже не беше убеден в достоверността на информацията в сайта, реши да се обади и на информация на гарата във Варна. Там жената ни потвърди същият час (9.20ч), както и му даде подробна информация относно прикачванията и съответните часове.И вече сигурни в необходимата ни информация, пристигнахме на гарата на 31.12, половин час преди тръгването на влака(9.20ч).Отидохме на каса №3, за да си купим билети за Славяново и тогава настана големия смут. Жената на касата си мърмореше нещо под носа в продължение на повечче от 5 мин. Започна да проверява в папки, листи, карти и маршрути даже се обади по телефона очевидно на нейна колега, за да се консултира. След повече от 5 минути чакане на касата, ни осведоми, че няма как да ни продаде билет до Славяново, защото не се знае дали ще тръгне влакът от Шумен или не.И ние изумени от цялата ситуация, след като ѝ обяснихме , че сме проверили в сайта, че сме се обадили на информация и там са ни потвърдили часа на тръгване, отидохме на информация, за да разберем там какво ще ни кажат.Отивайки на касата изпитахме дежа вю – все едно зададохме въпрос за 100 хиляди лева в „Стани богат”. След неопределено време(както и закъсняват влаковете) жената излезе и отиде на каса №1 и тогава започна още по-голямо обсъждане дали ще тръгне въпростният влак или не.Тяхното съмнение се породи от факта, че влакът в техните справочници е със „звездичка” т.е. влакът не пътува всеки ден. Ние съответно ги попитахме логичния въпрос „Защо не проверите?”.Започна звънене по телефони, времето си течеше, вече беше невъзможно да се качим на влака (9.20).Уви, отсреща не получихме никакъв отговор, тъй като диспечърът не отговарял. В крайна сметка ни посъветваха да си вземем билет за следващия влак до Попово,тъй като може да се наложи да имаме голям престой в Шумен. Озадачени от случилото и загубата на време по билетните каси, за нас остана единствената възможност да си вземем билет до Попово със следващия влак. След като излязохме от сградата на жп гарата, аз се сетих да намерим телефона на жп гарата в Шумен, за да разгадая тайната история, дори и за служителите на БДЖ, на мистериозния влак №20154.И така намерихме номера на гарата в Шумен, обадих се на информация и мистерията се разбули – влак има, некомпетентност има, дезинформация има, мързел има, пътуващи обаче няма!
В цялото смущение, което настъпи след желанието ни за закупуване на билет от Варна до Славяново, се очерта ясната картинка на кадърността и отзивчивостта на служителите на БДЖ на гарата в град Варна.

P.S. Интересното в цялата история е, че чакайки да получим някаква точна информация, дойде мъж, който пътуваше за Търговище, съответно трябва да се качи на същия влак като нас.Куриозното и същевременно тъжното в случая е, че човекът отиде на каса №2 и настъпи същия смут и недоумение у касиерката, както и при нейните две колеги. Тук обаче мъжът беше пътувал преди няколко дена със същия влак и знаеше по-добре от четирите служители на БДЖ, че такъв влака има.Така едва ли не се наложи човекът да убеждава касиерката, че такъв влак има и трябва да му продаде билет, тъй като нямаше много време. В крайна сметка служителите не успяха или нямаха желание да разгадаят мистерията около влак №20154.
Смея да твърдя, че редовно ползвам услугите на БДЖ, тъй като доскоро бях студентка и пътувах често. Досега не бях срещала такава некадърност и нежелание за работа (всъщност и преди съм срещала, но трябва да ви напиша друго писмо). С това писмо подавам сигнал с желание по някакъв начин да си „стегнете” персонала, за да не се получават такива нелепи ситуации и да няма тежки последствия за пътниците. За нас последствията не бяха сериозни и заради това пиша това писмо само до Вас и не разгласявам случая публично.

С все още най-добри чувства
Теодора Матеева"
https://www.facebook.com/BulgarianStateRailways
Варужан Апелян

Мнениеот Vancho_4647 » Чет Яну 16, 2014 9:38 pm

Както винаги след подобни постове, когато няма как да се отговори за пореден път колко лоши са пътниците и как само ревтунят без причина за щяло и нещяло ще настъпи гробна тишина. Глъмът е затапен и няма отговор :mrgreen:
Vancho_4647

Мнениеот 07 » Съб Яну 18, 2014 2:55 pm

Vancho_4647 написа:Както винаги след подобни постове, когато няма как да се отговори за пореден път колко лоши са пътниците и как само ревтунят без причина за щяло и нещяло ще настъпи гробна тишина. Глъмът е затапен и няма отговор :mrgreen:

Глъмът е навсякъде.... виждал съм пътници "млади, красиви и ЕнтИлЕгентни" (както е модерно напоследък) да ругаят БДЖ защото "как може да номерират всички вагони с номер 2, сега вагон номер 3 къде да го търся".... Също така при един от случаите когато ПВ се облужваше с вагони 63 - да се вдигне скандал "защо машинистите не отваряли вратите"...
07

Мнениеот bdz » Съб Яну 18, 2014 3:13 pm

07 написа:
Vancho_4647 написа:Както винаги след подобни постове, когато няма как да се отговори за пореден път колко лоши са пътниците и как само ревтунят без причина за щяло и нещяло ще настъпи гробна тишина. Глъмът е затапен и няма отговор :mrgreen:

Глъмът е навсякъде.... виждал съм пътници "млади, красиви и ЕнтИлЕгентни" (както е модерно напоследък) да ругаят БДЖ защото "как може да номерират всички вагони с номер 2, сега вагон номер 3 къде да го търся".... Също така при един от случаите когато ПВ се облужваше с вагони 63 - да се вдигне скандал "защо машинистите не отваряли вратите"...

Ако си мислиш,че тези ЕнтИлЕгентни ги има от скоро жестоко се лъжеш.
bdz

Мнениеот 07 » Съб Яну 18, 2014 3:46 pm

Изобщо не си мисля че са от вчера.... имало си ги е винаги! Едно време Айнщайн е казал "Интелекта по света е константна величина, но населението нараства", в нашенски вариант звучи: "Простотията в България е константна величина, но населението прогресивно намалява".
07

Мнениеот Варужан Апелян » Пон Яну 20, 2014 2:11 am

Любка Павлова
"Добър ден!
Вчера (11.01.2014г.) аз и моята майка (Камелия Павлова-64г.) си закупихме билети за пътуване от ЦЖП-София по направление София-Левски с влак #2627 с направление Варна, който трябва да тръгне от София в 22:35, но тръгна чак в 22:50, но това е редовен проблем на БДЖ, така, че не се учудвам.
Когато наближихме гара Левски се приготвихме за слизане от влака. Когато влака спря и майка ми тръгна да слиза, се оказа, че перона го няма под краката й, за да стъпи и трябваше да скочи от влака, но вместо това падна на камъните!!! А аз-БРЕМЕННА ЖЕНА-трябваше да скоча и за разлика от възрастната си майка НЕ ПАДНАХ!!!
Момчето, което беше с нас в купето ни помогна с огромния ми тежък куфар, но в момента, в който ми го подаваше влака се задвижи и аз му казах да го хвърли!!!
И цялата тази сцена се случи за ПО-МАЛКО ОТ МИНУТА!!!!! Мислех да потърся началник-влака, но майка ми не искаше, защото имаше полицаи и се притесняваше да не ме задържат заради буйния ми нрав. След като влака отмина зад нас вървеше мъж с фенерче в ръка, който ,предполагам, работи на гарата. Сигурна съм, че няма как да не е видял майка ми на земята, но не дойде да помогне, а си вървеше и си свиркаше!!! Хайде кажете ми сега, ако майка ми си беше счупила крак или някоя друга част от тялото, кого по-точно трябваше да напсувам??? Как е възможно влака да спре толкова далеч от перона и да не изчака и една минута, за да слязат пътниците???
Аз ще ви кажа как - заради постоянните Ви закъснения, машинистът бърза да навакса с времето, а на началник-влака му е студено!!!
Искам някакво възмездие, за преживяното и Ви заявявам, че ако не обърнете внимание на този случаи той ще стане достояние на прокуратурата и медиите!!!!!!!!!!

П.П. Сигурна съм, че голяма част от българския народ ще хареса този случай и ще ни подкрепи!"
Like · · 12 January at 13:44

https://www.facebook.com/pages/%D0%9F%D0%A0%D0%95%D0%94%D0%9B%D0%9E%D0%96%D0%95%D0%9D%D0%98%D0%AF-%D0%98-%D0%9E%D0%9F%D0%9B%D0%90%D0%9A%D0%92%D0%90%D0%9D%D0%98%D0%AF-%D0%91%D0%94%D0%96-%D0%9F%D0%9F-%D0%95%D0%9E%D0%9E%D0%94/175770229102151
Последна промяна Варужан Апелян на Пон Яну 20, 2014 2:13 am, променена общо 1 път
Варужан Апелян

Мнениеот Варужан Апелян » Пон Яну 20, 2014 2:13 am

Petya Blagova
"Уважаеми,г-н Управител на"БДЖ-ПП"ЕООД,
имам към Вас следните въпроси:
1.Кога най-после ще спре да закъснява влак №8602 Варна - София?Кога ще му се нарпави разписание,което да се изпълнява?Пътувам всеки ден от три години с него и смея да твърдя,че в 98% от дните влакът е закъснял с 30мин.
2.Как така се взе решение в средата на м.януари да се разбие цялата сграда на гара/за ремонт/ и пътниците да се изхвърлят на перона изложени на климатичните условия?Питам Ви как се изчаква 40 - 50 минутно закъснение на влак при зимни условия стоейки на перона??
Липсата на информация за движението на влаковете и отзивчивостта на служителите Ви просто няма да коментирам,всеки знае ,че не минава ден без скандали..."
Like · · 16 January at 16:24

https://www.facebook.com/pages/%D0%9F%D0%A0%D0%95%D0%94%D0%9B%D0%9E%D0%96%D0%95%D0%9D%D0%98%D0%AF-%D0%98-%D0%9E%D0%9F%D0%9B%D0%90%D0%9A%D0%92%D0%90%D0%9D%D0%98%D0%AF-%D0%91%D0%94%D0%96-%D0%9F%D0%9F-%D0%95%D0%9E%D0%9E%D0%94/175770229102151
Варужан Апелян

Мнениеот Vancho_4647 » Пон Яну 20, 2014 4:13 am

Някои хора като са научени да спират локомотива пред приемното здание е така. Вярно влакът е дълъг ама чак пък толкова ли, че да не може да се събере на перона? А гара Левски точно на 4 ти коловоз дето приемат влаковете от посока София си има никак немалък перон. Те тези дето карат специално този влак и 5 вагонен такъв не могат да поберат в повечето гари. И после някои машинисти от това и депото дето кара 8602 да не се сърдят във форума като им се каже, че техните влакове закъсняват с по голяма честота от тези на някои други депа или да излизат с оправданието да не им друсало на хората затова така спирали влака....

"как може да номерират всички вагони с номер 2, сега вагон номер 3 къде да го търся"

Аз честно казано аз също не разбирам защо е необходимо при номерация на вагоните да бъдат прескачани първокласните такива. Според мен без значение категорията на вагона при пътническите номерацията трябва да си бъде поредна, защото действително това е объркващо за обикновения пътник. И тук не опираме до интелекта на хората. Невсеки е длъжен да знае, че първокласният, бистрото, фургона или спалният се номерират по друг начин. Или пък допълнителните с номер 21,22 и т.н.
Vancho_4647

Мнениеот Administrator » Пон Яну 20, 2014 10:55 am

Подкрепям. Изключително объркващо за пътниците е това с номерацията на първокласните, както и инвалидните, както и допълнителните вагони. Пълна каша е за пътниците като разберат, че има AB вагон, АБ-1, АБ-2 вагони, C вагон или 21-ви вагон на 5-вагонен влак. Да не говорим, че на екс-дб-тата повечето пътници се ориентират по бройката на вагоните от локомотива назад, а не по табелките, тъй като изобщо не се ориентират къде се намират тези табелки - тъй като са зад стъклото и често трудно се виждат, а също така не се ориентират от къде до къде започва и свършва даден влак.
Administrator
Администратор

Мнениеот railjet » Пон Яну 20, 2014 12:33 pm

На Левски 1,2,3-ти коловози са с наскоро ремонтирани перони- с дьлжина и ширина на градски площад. От 11 влака 2627 е единственият в денонощието с повече от 7 вагона. При това положение,как да накараме главата под дежурната шапка да се сети да не го спира на 4-ти коловоз! Мисия невьзможна....
Последна промяна railjet на Пон Яну 20, 2014 1:06 pm, променена общо 1 път
railjet

Мнениеот 42 072.9 » Пон Яну 20, 2014 12:58 pm

Оооо не може, не може има си ТРА на гарата! Как така ще действат извън него, ами ако стане нещо? Ако някоя стрелка не иска да се обърне?
42 072.9

Следваща

Назад към Общи теми / Other railway topics