Наименования на локомотиви

Информация и дискусии за дизеловите локомотиви и ДМВ на БДЖ и частните превозвачи. Разпределение на подвижен състав по депата, технически характеристики, завършени модернизации. Предимства и недостатъци, експлоатация. Информация и предложения за нов и поръчан подвижен състав.

Наименования на локомотиви

Мнениеот Florian » Нед Авг 07, 2016 5:18 pm

Предстои ни да "кръстим" най-новия ни локомотив по молба на клиента.
Ще го кръстим на малкия син на изпълнителния директор и вече определихме хубави места за надписите.
Въпросът ми е - има ли някаква добра практика за това - ръкописен/неръкописен шрифт, размер, местоположение...

Аз на живо съм обръщал внимание само на Class 86/97 и на Калина. И между тях има огромна разлика в стила - англичаните слагат огромни метални табели, докато Калина е с елегантен ръкописен надпис.
Има ли други примери, за които се сещате? В Гугъл не намерих почти нищо по темата.
Florian

Re: Наименования на локомотиви

Мнениеот bdz46203 » Нед Авг 07, 2016 5:21 pm

Кой е този "нов" локомотив?
bdz46203

Мнениеот bdz43r » Нед Авг 07, 2016 8:42 pm

Потърси чешки и словашки локомотиви. Там също ги кръщават.
bdz43r

Мнениеот mitko08888 » Нед Авг 07, 2016 11:05 pm

Уикито пише интересни работи за английските имена: https://en.wikipedia.org/wiki/Naming_of_British_railway_rolling_stock

От швейцарските също има доста с имена:
https://en.wikipedia.org/wiki/SBB-CFF-FFS_Ae_6/6#Namings
https://en.wikipedia.org/wiki/SBB-CFF-FFS_Re_460#Naming
mitko08888

Мнениеот bdz46203 » Нед Авг 07, 2016 11:09 pm

Аз предлагам да кръстите следващото си двуосно локомотивче с името Цветелин Колев.
Един от най големите "бъркачи" в "експреса". Предполагам го познаваш кой е.
bdz46203

Мнениеот Driver » Пон Авг 08, 2016 8:59 am

Много си далеч от искуството железница
Driver

Мнениеот bdz46203 » Пон Авг 08, 2016 9:16 am

Driver написа:Много си далеч от искуството железница

Доста по-близо съм отколкото си мислиш.
bdz46203

Мнениеот ivajlo_nikolov » Пон Авг 08, 2016 11:20 am

bdz46203 написа:Аз предлагам да кръстите следващото си двуосно локомотивче с името Цветелин Колев.
Един от най големите "бъркачи" в "експреса". Предполагам го познаваш кой е.

С този пост счупи тъпомера. И всички във форума знаят защо. Без "близкия до железницата разбирач" :D :D :D :D
Аватар
ivajlo_nikolov
Глобален модератор

Мнениеот bdz46203 » Пон Авг 08, 2016 12:22 pm

Аз не мога да разбера, защо се заяждаш постоянно с мен? Защото ви казвам за нередностите в компанията на гуруто ти Милчо ли? Тъпомер викаш а....
bdz46203

Мнениеот disell » Пон Авг 08, 2016 4:13 pm

Спорвд мен на отделна табела ще е най-добре.Гледайки BR 86/87 изглеждат много "тежко" а някой ден при бракуването му може да се запази за спомен а ако е написан с боя или на фолиото като на "Калина" минава и заминава.
Аватар
disell

Мнениеот bdz46203 » Пон Авг 08, 2016 6:21 pm

disell написа:Спорвд мен на отделна табела ще е най-добре.Гледайки BR 86/87 изглеждат много "тежко" а някой ден при бракуването му може да се запази за спомен а ако е написан с боя или на фолиото като на "Калина" минава и заминава.

Да, на 97-ките също много добре стоят надписите.
bdz46203

Мнениеот ivajlo_nikolov » Пон Авг 08, 2016 11:45 pm

Щом ще се кръщава на момче, по подходящ е изчистен шрифт, прав или наклонен.Моето предложение е, да бъдат отделни лазерно изрязани полирани букви от тънка /2-3мм/ неръждавейка или месинг, като материала се подбира да е в контраст с цвета на основата. Ако шрифта е наклонен, може да се подчертае с елемент от същия материал. Имайки в предвид, че локомотива предполагам е маневрен MDD, буквите трябва да са с размер по-малък от логото на превозвача /клиента/, с размер, сходен с регистрационния номер на локомотива.
Не е необходимо нещо да се копира. Клиента ще е по-доволен на нещо уникално.
Аватар
ivajlo_nikolov
Глобален модератор

Мнениеот Florian » Вто Авг 09, 2016 9:12 am

ivajlo_nikolov написа:Щом ще се кръщава на момче, по подходящ е изчистен шрифт, прав или наклонен.

С това съм съгласен. В крайна сметка, човекът поиска само малки надписи - без табели и т.н. - за да е едва доловимо и ненатрапчиво. Не иска да го обвинят, че по някакъв начин се възползва от положението си - все пак е мениджър в частна компания.
Благодаря на всички за съветите - ще направя фото-репорт какво е станало накрая.

Нека bdz46... се изказва по въпроси, касаещи локомотивите на трибуквието. Тук става въпрос за европейски практики и техника.
Хайде първо неговата фирма да направи технологичен продукт, който да се продаде в Швейцария, Англия или Германия или поне да участва на ИноТранс с някаква висока технология :)))
Един съвет, обаче! Много належащо е, за тази цел, да се научат свойствата на заземлението :lol: Earthing Plan-a и концепцията за заземяване са от съществено значение при производството на локомотиви.
Florian

Мнениеот disell » Вто Авг 09, 2016 9:37 am

Да но ако не е на нещо като отделна табела или както предлижи Ивайло при смяна на фолито (което мн.често се случва в европейските железници както виждаме с рекламна цел ) няма ли да се изгуби идеята ? Малко встрани от темата:интересно кога ли ще се сетят и нашите меринджеи да предоставят това пространство на рекламодатели и да печелят от нищото......
Аватар
disell

Мнениеот Florian » Вто Авг 09, 2016 11:07 am

disell написа:Да но ако не е на нещо като отделна табела или както предлижи Ивайло при смяна на фолито (което мн.често се случва в европейските железници както виждаме с рекламна цел ) няма ли да се изгуби идеята ? Малко встрани от темата:интересно кога ли ще се сетят и нашите меринджеи да предоставят това пространство на рекламодатели и да печелят от нищото......

Прави си, да... При нас е тялото на лока е боя, а не фолио (не можем да намерим качествена БГ фирма за фолио) и когато дойде време за пребоядисваме, трябва да сложим името наново.
А, иначе - идеята за реклами е ОК - и аз съм го мислил, но у нас едва ли ще се случи по три причини:
1. Локомотивите са стари (аз не бих искал да рекламирам на DC локомотив от 70-те);
2. Инфрата и товаренето на вагони се правят зле - блика кал, а от вагоните се сипе пепел (много бързо ще се изцапат стикерите);
3. Локомотив, носещ емблемата на Кола, Нестле или паста за зъби трябва да бъде чист и поддържан... В БГ няма нито една миячка за локомотиви!!!!! И като цяло, миенето се пренебрегва. (Аз не бих допуснал брандът ми да се оцапа).
Florian

Мнениеот bdz43r » Сря Авг 10, 2016 12:13 am

Florian написа:Хайде първо неговата фирма ... поне да участва на ИноТранс с някаква висока технология :)))
Е те участваха... с един вагон, който аз бих умрял от срам да го показвам там в такъв вид.
bdz43r

Мнениеот bdz46203 » Сря Авг 10, 2016 8:24 am

Florian написа:
Нека bdz46... се изказва по въпроси, касаещи локомотивите на трибуквието. Тук става въпрос за европейски практики и техника.
Хайде първо неговата фирма да направи технологичен продукт, който да се продаде в Швейцария, Англия или Германия или поне да участва на ИноТранс с някаква висока технология :)))
Един съвет, обаче! Много належащо е, за тази цел, да се научат свойствата на заземлението :lol: Earthing Plan-a и концепцията за заземяване са от съществено значение при производството на локомотиви.

Дребнавото ти заяждане ще го подмина. Над тези неща съм.
Ама прекалено много се надценявате. Вашата малка смешна фирмичка, може и да не просъществува много. Като ви врътнат кранчето за далаверите.
bdz46203

Мнениеот Florian » Сря Авг 10, 2016 7:10 pm

bdz46203 написа:Дребнавото ти заяждане ще го подмина. Над тези неща съм.
Ама прекалено много се надценявате. Вашата малка смешна фирмичка, може и да не просъществува много. Като ви врътнат кранчето за далаверите.

Както сме съществували 22 години преди твоята фирма, така и ще съществуваме поне 22 години след нея :D
А ние далавери не правим по една единствена много проста причина - досега не сме взели и един лев от държавния бюджет. Толкова, ама толкова е просто...
Е, да, ако считаме частните ни клиенти - БЖК, Булмаркет, ДБК, румънци, немци, швейцарци - за тъпи и корумпирани - ОК :lol:
Florian

Мнениеот bdz46203 » Пет Авг 12, 2016 10:11 am

Ха ха ха Какви 22 години, бе пенчооо?! БДЖ е фирма на 150 години!!! Къде си тръгнал с ти с вашата измислена фирмичка?? Ако не беше БДЖ, нямаше и да съществувате. Хубаво, че имало яко крадане, за да станете фирма. Те парите не са дошли от въздуха. Естествено, че държавни парички сте цоцнали в началото. Всички работещи там са работели в БДЖ преди, включително и ти!
То и в Септември завода е частен. Сигурно и той е създаден 22 години преди БДЖ.. :lol: :lol:
bdz46203

Мнениеот bdz43r » Пет Авг 12, 2016 10:28 am

БДЖ не е фирма, а социална служба в предсмъртна агония.
bdz43r

Следваща

Назад към Дизелови локомотиви и ДМВ